CAMS – A légszennyezés nyomon követése és előrejelzése valós időben

A Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS – Copernicus Légkör Megfigyelő Szolgáltatás) ingyenes, könnyen használható diagramokat kínál globális és európai előrejelzései alapján, amelyek lehetővé teszik mindenki számára, hogy valós időben kövesse légkörünket és előre lássa annak fejlődését. Az alábbiakban bemutatjuk a diagramokon elérhető funkciókat.

A Földmegfigyelési adatok kezelése néha bonyolult lehet a szükséges szakértelem hiányában. A CAMS globális szintű előrejelzéseket és napi elemzéseket kínál a kémiai légköri vegyületek koncentrációiról, valamint az európai levegőminőségről.

Az adatok, amelyek mindenki számára elérhetők az Atmosphere Data Store-ban (ADS), számos nemzeti és helyi intézmény, környezetvédelmi nemzetközi szervezet, valamint kutatók számára használatosak világszerte. Ezen kívül az IT szolgáltató cégek is támaszkodnak a CAMS adataira légszennyezettségi és légköri alkalmazások fejlesztéséhez.

A CAMS a teljes adathalmazt ingyenesen biztosítja, és vizuális, intuitív diagramokat, valamint több elemző eszközt kínál. A CAMS diagramjainak segítségével bárki nyomon követheti a Szaharából származó por Európába való szállítását, vagy azt, hogy hogyan fejlődik egy légszennyezési epizód egy városban, régióban vagy határokon át.

Európai levegőminőségi diagramok

A CAMS európai levegőminőségi előrejelzései egy úgynevezett "ensemble" több modell megközelítéséből származnak, amely 11 korszerű európai levegőminőségi modellt foglal magában. Ez a megközelítés pontosabb és megbízhatóbb előrejelzéseket biztosít, mint az egyes modellek. Az összes előrejelzés (a CAMS Ensemble és az egyes európai modellek) elérhető a weboldalon, és a CAMS regionális diagramjai (https://atmosphere.copernicus.eu/european-air-quality-forecast-plots) több kategóriában is megjeleníthetők.

A CAMS PM10 előrejelzése szeptember 6-i futása, szeptember 7-én, szombaton érvényes. A CAMS-ábrák gyors és intuitív hozzáférést biztosítanak az európai levegőminőségi adatokhoz.

 

A " Regulated pollutants " kategória a következőket tartalmazza: nitrogén-dioxid (NO2), ózon (O3), részecskék (PM10), finom részecskék (PM2,5), kén-dioxid (SO2) és szén-monoxid (CO), amelyeket az EU levegőminőségi irányelvei szabályoznak. Ezen kívül más (Other air quality pollutants) levegőminőséget befolyásoló szennyezők is figyelhetők, mint például az ammónia, formaldehid, glyoxal és különböző illékony szerves vegyületek (VOC).

A pollen előrejelzés szintén elérhető, mely hat allergén pollent vizsgál, mint az éger, nyír, fű, üröm, olajfa és parlagfű. Az előrejelzések az év minden hónapjára vonatkoznak, figyelembe véve a pollenszezonok különböző időtartamait és régiós eltéréseit.

Por és aeroszol előrejelzések (Aerosol tracers)

A CAMS aeroszol előrejelzései többek között a por, PM10, tűz által keletkezett részecskék, szulfátok és organikus anyagok koncentrációit mutatják, melyek kémiai összetételének elemzése segíti a kutatókat a szennyező források azonosításában. A felhasználók interaktívan követhetik a szennyező anyagok koncentrációinak változását a négy napos előrejelzés során, az előrejelzés időpontját és a kívánt paramétereket kiválasztva. Az alkalmazás lehetővé teszi különböző magasságokban lévő szennyező anyagok vizsgálatát is, ami érdekes perspektívát adhat a határokon átnyúló szennyezés vagy a légszennyező fellegekkel kapcsolatos vizsgálatokhoz.

Minden egyes előrejelzésnél a felhasználók a görgetősáv vagy az alsó eszköztár vezérlői segítségével nyomon követhetik a koncentrációk változását a négy napos előrejelzés során. A CAMS diagramok azt is lehetővé teszik, hogy a felhasználók több paramétert válasszanak ki a bal oldali menü (vagy kisebb ablakméret esetén a jobb felső menü) segítségével.

Légköri diagramok menüje

A "Base time" (Alap időpont) mutatja az előrejelzés különböző inicializálási dátumait.

A "Valid time" (Érvényes időpont) az előrejelzés által képviselt pillanatot jelöli.

A különböző Base time értékek használatával egy adott Valid time esetén, például “Holnap 00 UTC-kor”, megfigyelhetjük, hogyan alakult az előrejelzés különböző inicializálási dátumok esetén.

A "Parameter" (Paraméter) menüpontban választhatjuk ki a fenti csoportokból az adott szennyezőanyagot vagy aeroszol nyomot.

Az "Area" (Terület) alapértelmezett beállítása Európa, de más régiókat is választhatunk.

A "Model selector" (Modellválasztó) segítségével a CAMS diagramok lehetővé teszik a különböző modellek eredményeinek összehasonlítását, amelyek az ensemble-ben szerepelnek. Alapértelmezés szerint az alkalmazás az ensemble medián értékeit mutatja.

Végül a koncentrációk felfedezésére is lehetőség van különböző magasságokban, az ezekhez tartozó görgetősávval. Míg általában a felszíni koncentrációkat kereshetjük, amelyekkel mi is kapcsolatba kerülünk, az egyes magasságokban mért koncentrációk érdekes perspektívát adnak a határokon átnyúló szennyeződéses események viselkedéséről és a szennyezőanyagok felhőinek különböző magasságokban való szállításáról.

A görgetősáv jobb oldalán található “mozaik” ikonra kattintva megjeleníthetjük az összes elérhető magassági lehetőséget.

A keret jobb felső sarkában található gombok információkat adnak a kiválasztott ábráról, és lehetőséget biztosítanak az adatok megosztására, beágyazására és letöltésére.
A színskála a jobb alsó sarokban elrejthető vagy megjeleníthető a vezérlők segítségével.
Az európai diagramok lehetővé teszik a prognózisok vizsgálatát egy adott helyszínen. Ezt megtehetjük a térképeken való kattintással, vagy az ún. fáklya diagramokon keresztül.

A fáklya diagram oldalán a "dimenziók" menüben választhatjuk ki a kívánt helyet keresőeszközzel, vagy a koordináták megadásával, és megnézhetjük az ensemble medián adatokat, valamint az ensemble tagok által szolgáltatott értékeket.

Ez különösen hasznos a légszennyezettség nyomon követésére egy adott helyszínen vagy szennyeződési események idején. A fáklya diagramok az Európai Környezetvédelmi Ügynökség által meghatározott légszennyezettségi index (AQI) értékeit is mutatják.

Globális légköri összetétel diagramok

A CAMS globális légköri összetétel előrejelzései, amelyeket naponta kétszer frissítenek, öt napra előre adnak előrejelzést. Az előrejelzések műholdas megfigyelések alapján kerülnek inicializálásra, és az ECMWF globális előrejelző modelljével, az Integrált Előrejelző Rendszerrel (IFS_COMPO) számítják ki őket.

A néző ablak funkciói hasonlóak az eddigiekben leírtakhoz.

Az aeroszol diagram globális előrejelzéseket ad az aeroszol optikai mélységére 550 nm-en több régióban. Lehetőség van az összes aeroszol és az alábbi aeroszolnyomok megjelenítésére: por, tengeri só, biomassza égés és szulfát. Ózon, nitrogén-dioxid, kén-dioxid, szén-monoxid, formaldehid, szén-monoxid és metán globális előrejelzései a felszínen, különböző magasságokban vagy az egész oszlopban is elérhetők.

A szilárd részecske előrejelzések nem teszik lehetővé a különböző magasságok kiválasztását, de a PM10 és PM2.5 koncentrációkat a felszínen mutatják.

Az UV-index előrejelzés mutatja az UV-index változását a következő négy napra, és lehetőséget ad a tiszta égbolt UV-index és a teljes égbolt UV-index kiválasztására, figyelembe véve a felhőzetet.

A szolgáltatás egy globális ábrát is biztosít a tűz sugárzási teljesítményéről watt per négyzetméterben, amely a tűzesetek és azok intenzitásának monitorozását mutatja.

A CAMS előrejelzései és elemzései globális és regionális modellezési rendszerekre építenek, amelyek bemeneti adatkészleteket, mint az ECMWF meteorológiai előrejelzései és elemzései, valamint kibocsátási leltárakat használnak, és helyi hálózatokból és műholdas megfigyelésekből származó adatokat asszimilálnak.

 

Aeroszol figyelmeztetési és irányelv oldalak

A CAMS által nemrégiben kifejlesztett másik vizuálisan intuitív felület az aeroszolriasztások portálja. Ez lehetővé teszi, hogy a felhasználók valós időben vizsgálják az aeroszolokat, és riasztásokat hozzanak létre a számukra érdekes régiókban. Az oldal por, tengeri só, szerves anyag, szulfát, fekete szén, PM10 és PM2.5 adatait biztosítja. További információkért látogass el a weboldalra.

Végül, de nem utolsó sorban, a Politikai portál kulcsfontosságú információkat tartalmaz a döntéshozók számára Európa légszennyezettségéről.

A felhasználók az Atmosphere Data Store-ban elérhető teljes adatokat alkalmazások készítésére, valamint nyomon követési és kutatási célokra is felhasználhatják.

 

Az eredeti cikk az alábbi linken érhető el.