Expected evolution of air pollution

Időjárás-előrejelzés a légszennyezettség várható alakulása szempontjából

(2024.11.19.-2024.11.24.)

Előrejelzés mára (11.19.):

Keleten is megnövekszik a felhőzet, az ország délkeleti felén elszórtan kialakulhat zápor. Estétől egyre nagyobb területen megerősödik a déli, délnyugati irányú szél, változékonyabbra fordul időjárásunk. Eleinte még emelkedett lehet a PM10 koncentrációja, viszont határozott javulás kezdődik, csökken a légszennyező anyagok koncentrációja.

Következő három nap (11.20.-11.22.):

Egy markáns hidegfront vonul át szerdán felettünk, melynek hatására esős idő várható, többfelé lesz erős, helyenként viharos a déli, délnyugati, majd az északnyugati, északi irányba forduló szél. Csütörtökön ugyan átmenetileg csökken a csapadékhajlam és a nap is kisüt, de az északkeleti és a délnyugati tájak kivételével sokfelé lesz erős az északnyugati, nyugati szél. Pénteken egy újabb ciklon hoz vegyes halmazállapotú csapadékot, szeles időt. A változékony időjárás kedvezően befolyásolja a levegőminőséget, többnyire alacsony marad a légszennyező anyagok koncentrációja.

További két nap tendenciája (11.23.-11.24.):  

A hétvégére anticiklon peremére kerülünk fokozatosan megnyugszik időjárásunk. A frontok csak érintenek minket, különösen a szélvédett északkeleti tájakon romlásnak indul a levegőminőség.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

19.11.2024 10:35

News

A kanadai erdőtüzek füstje eléri Európát

A kanadai erdőtüzek füstje a nyár végén elérte Európát, jelentős légszennyezést és ködös égboltot eredményezve a kontinensen. A tüzek hatásai nemcsak a levegő minőségét rontották, hanem a szén-dioxid-kibocsátást is drámaian megnövelték, ami a legmagasabb értékekhez vezetett az utóbbi két évtizedben.

Az erdőtüzek állapota 2023-24

A „State of Wildfires 2023-24” jelentés a globális erdőtüzek növekvő gyakoriságát és súlyosságát elemzi, kiemelve az éghajlatváltozás és az emberi hatások szerepét, valamint a CAMS adatait a tűz okozta szén-dioxid-kibocsátás és levegőminőség nyomon követésére. A jelentés hangsúlyozza a tűzvédelmi stratégiák fontosságát a jövőbeli hatások mérséklésében.

A levegőben szálló por repülőgépekre gyakorolt hatásának vizsgálata

A kutatás a levegőben szálló por repülőgépekre gyakorolt hatását vizsgálta, különös figyelmet fordítva a hajtóművek károsodására a sivatagi régiókban. Javasolt megoldások, mint az éjszakai repülések és a leszállási magasságok módosítása, jelentősen csökkenthetnék a porral való szennyeződést.

A Reykjanes vulkán kén-dioxid felhője elérte Európát

Az izlandi Reykjanes-félszigeten jelentős vulkáni tevékenység zajlott ebben az évben. Tavaly december óta a hatodik kitörés augusztus 22-én történt. Ennek következtében kén-dioxid csóva indult délkelet felé, amely elérte Észak- és Nyugat-Európát. A CAMS figyelemmel kísérte a helyzetet és nyomon követte a kitörés légköri hatásait, ezt nézzük meg az alábbi cikkben.