A Copernicus Polar Roadmap 2024 szeptemberi indítása jelentős lépést jelent az EU erőfeszítéseiben, hogy fokozza a Föld megfigyelését a sarkvidéki régiókban. A terv, amelyet az EU Polar Task Force mutatott be, stratégiai irányvonalat vázol fel az Északi- és Déli-sark megfigyelésére az elkövetkező évtizedben. Kiemelték az új eszközök és szolgáltatások szükségességét, amelyek követik a régiókban zajló gyors és példátlan változásokat. A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgáltatás (Copernicus Climate Change Service - C3S) és a Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) kulcsfontosságúak lesznek ebben a küldetésben, biztosítva azokat a megbízható adatokat, amelyek segítenek a döntéshozóknak a változó sarkvidéki klíma megértésében és a mérséklésben.
A C3S alapvető szerepet játszik a Copernicus küldetésében, biztosítva azokat az adatokat és eszközöket, amelyek szükségesek az Északi- és Déli-sark helyzetének gyors változásainak figyelemmel kísérésére és megértésére. Az egyik kulcsfontosságú C3S-eszköz a Copernicus Arctic Regional Reanalysis (CARRA), egy adatvezérelt elemző rendszer, amely példátlan betekintést nyújt az Északi-sark éghajlatába.
A CARRA havi frissítésekkel lehetővé teszi a kutatók számára, hogy például figyelemmel kísérjék a hőmérsékletváltozásokat, a csapadékváltozásokat és a tengeri jég olvadását, amelyek mindegyike riasztó sebességgel zajlik. Az adatokat nagy felbontásban rögzítik, és szabadon hozzáférhetők, páratlan pontosságot biztosítva, amely támogatja a tudományos kutatásokat, a döntéshozatalt és a környezeti megfigyelést.
A jelenlegi CARRA-tartományok - CARRA-West és CARRA-East -, amelyekre vonatkozóan jelenleg rendelkezésre állnak CARRA-adatok, valamint a teljes CARRA-tartomány, ahol az adatok előkészítése folyamatban van, és amelyek első közzététele 2025-re várható. Forrás: CARRA, C3S
Például a CARRA fontos információkat szolgáltatott arról, hogy a növekvő arktikus hőmérsékletek hogyan vezetnek a csapadéknövekedéshez, a csapadékminták eltolódásához és a tengeri jég gyorsuló olvadásához. Ezek a változások egy olyan visszacsatolási láncot indítanak el, amelyet "arktikus erősítésnek" (Arctic amplification) neveznek, és amely során a régió körülbelül négyszer gyorsabban melegszik, mint a globális átlag, ami további jégvesztést és melegedést vált ki. A várható CARRA2, amelyet 2025-re terveznek, ezt az elemzést kiterjeszti az egész arktikus térségre, támogatva a jövőbeli döntéshozatalt az éghajlati alkalmazkodásról és ellenálló képességről az egész arktikus régióban.
Egy másik C3S termék, amely hozzájárul az arktikus helyzet megértéséhez, az éves European State of the Climate Report (ESOTC), amely az Északi-sark trendjeit tartalmazza, beleértve az olyan kritikus kérdéseket, mint a hőmérsékletváltozások, az arktikus tengeri jég és a tűzvészaktivitás. Emellett a havi C3S Éghajlati Hírek naprakész elemzéseket biztosít, és szinte valós időben figyeli a sarkvidéki jégsapkákat, biztosítva, hogy a kutatók és döntéshozók hozzáférjenek a legfrissebb adatokhoz.
CAMS: az arktikus erdőtüzek és légköri szennyeződés nyomon követése
Mivel az arktikus éghajlat melegszik, az erdőtüzek egyre gyakoribbá váltak a térségben, súlyos következményekkel a helyi és globális környezet számára. A CAMS kulcsszerepet játszik ezen tüzek és az azokból származó légköri szennyeződés nyomon követésében. A Global Fire Assimilation System (GFAS) segítségével a CAMS valós időben követi a tűzvészeket, megbecsüli azok kibocsátásait és előrejelzi a füst mozgását nagy távolságokon. Ezek az adatok felbecsülhetetlenek nemcsak az arktikus erdőtüzek légszennyezésre gyakorolt hatásának megértésében, hanem abban is, hogy előrejelezzük, hogyan fogják a szennyeződések befolyásolni a tűzforrástól távol eső régiókat. A tűzvészek és a füst CAMS általi megfigyeléséről többet a CAMS globális tűzfigyelési oldalán találhat.
A GFASv2.1 összes erdőtűz okozta szén-dioxid-kibocsátás az Északi-sarkkörre vonatkozóan 2024-ben. Forrás: CAMS
A CAMS Aeroszol Riasztási szolgáltatás, amelyet az év elején indítottak, előrejelzéseket ad a jelentős légszennyezettségű eseményekről, beleértve az arktikus erdőtüzek okozta eseményeket is. A riasztások akár három nappal előre is elérhetők, biztosítva, hogy az aeroszolokkal kapcsolatos légköri adatok könnyen hozzáférhetők és cselekvésre kész állapotban legyenek, lehetővé téve a döntéshozók és a polgárok számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak. Egy olyan világban, ahol az arktikus erdőtüzek és a légköri változások hatásai egyre inkább globálisan érezhetők, ezek az eszközök alapvetőek a fejlődő fenyegetések nyomon követésében és a reagálásban.
A CAMS emellett folyamatosan figyeli az ózonréteget, különös figyelmet fordítva az Antarktisz (augusztus-december) és az Északi-sark (március-április) ózonlyuk szezonjaira, és a táblázatait és adatokat nyilvánosan elérhetővé teszi a CAMS weboldalon és az Atmosphere Data Store-ban.
Az előre vezető út: Polar Hub
A Copernicus Polar Roadmap egyik kulcsfontosságú ajánlása a Polar Thematic Hub létrehozása, amely központi pontként szolgál majd a sarkvidéki adatok eléréséhez. Ez a központ a jelenlegi Arctic Hub-ra épít, amelyet a Mercator Ocean International fejlesztett ki, és amely a Copernicus Marine Service-t is megvalósítja, és kiterjeszti a fókuszát mind az Északi-, mind a Déli-sark adataira. A terv hangsúlyozza az új Földmegfigyelési termékek szükségességét is, amelyek jobban tükrözik a tengeri jég, a gleccserek és az örök fagy állapotát, amelyhez a C3S adatai kulcsfontosságúak lesznek.
A Copernicus Arctic Hubhoz hozzájáruló adatforrások. Forrás: Európai Bizottság
Ahogy az Északi-sark tovább melegszik és környezete átalakul, soha nem volt ennyire sürgős a pontos és időben történő adatok elérése. A C3S és a CAMS központi szerepet játszanak ebben az erőfeszítésben, biztosítva azokat a betekintéseket, amelyek szükségesek a változások megértéséhez és reagáláshoz. A Copernicus Polar Roadmap végrehajtásával az EU készen áll arra, hogy tovább javítsa a megfigyelési képességeit, biztosítva, hogy a legfrissebb adatok elérhetők legyenek a döntéshozók, kutatók és a helyi közösségek számára egyaránt. A műholdas megfigyelések és fejlett adatmodellek erejét kihasználva a Copernicus szolgáltatások, különösen a C3S és a CAMS, létfontosságú szerepet játszanak az Északi-sark és a bolygó jövőjének védelmében.
A C3S és a CAMS az Európai Középtávú Előrejelző Központ (ECMWF) által az Európai Bizottság finanszírozásával valósul meg.
Az eredeti cikk az alábbi linken érhető el.