A CoCO2 projekt videói bemutatják bolygónk üvegházhatású gázciklusát

Az EU által finanszírozott CoCO2 kutatási projekt által kifejlesztett új videósorozat nagy részletességgel mutatja be a metán (CH4), a szén-monoxid (CO) és a szén-dioxid (CO2) alakulását a légkörben egy év alatt. A CoCO2 projekt 2023 decemberében ért véget, de a „nature run” videókat csak később tették közzé.

A nature run-ok olyan számítógépes szimulációk, amelyek valósághű kiindulási körülményeken alapulnak az előírt, időben változó kibocsátások és az aktuális időjárási viszonyok felhasználásával, de nem tartalmazzák a gázok megfigyeléseiből származó inputot, így fizikailag konzisztensebbek, mint egy modellezéssel előállított reanalízis.

 

A szén-dioxid alakulása 2021-ben, az ECMWF időjárás-előrejelzéseinek felhasználásával.

 

Az alábbi linken található CO2 videó például a légkör CO2-koncentrációjának erős szezonalitását mutatja be az egész év során bekövetkező fokozatos növekedésen felül.

A CoCO2 kutatási projekt előfutára a CAMS egyik törekvésének, amelynek célja az antropogén üvegházhatású gázok kibocsátásának nyomon követését és ellenőrzését támogató operatív megfigyelési rendszer (CO2MVS) megvalósítása.

Az ECMWF koordinálja a CO2MVS-t előkészítő más, EU által finanszírozott kutatási projekteket, mint például a CORSO (CO2MVS Research on Supplementary Observations) és a CATRINE (Carbon Atmospheric Tracer Research to Improve Numerical schemes and Evaluation).

A CORSO a CO2-kibocsátás globális és helyi nyomon követéséhez szükséges eszközök fejlesztésére összpontosít, azáltal, hogy javítja a társ-kibocsátott gázokra vonatkozó megfigyelési adatok felhasználását, hozzájárulva az antropogén CO2-kibocsátás becslésének javításához.

A CATRINE javítja a légköri nyomjelzők, különösen a hosszú élettartamú üvegházhatású gázok transzportjának numerikus ábrázolását, hogy jobban megértsük az emberi tevékenységek által kibocsátott CO2 kibocsátását és annak szállítódását.

A CAMS támogatja a Meteorológiai Világszervezet globális üvegházhatású gázok megfigyelésére irányuló kezdeményezését is, amelynek célja egy nemzetközileg koordinált operatív rendszer kiépítése a kulcsfontosságú üvegházhatású gázok koncentrációjának és felszíni áramlásának megfigyelésére.

 

A videók az alábbi linken érhetők el:

CO2https://atmosphere.copernicus.eu/coco2-project-videos-show-our-planets-greenhouse-gas-cycle

További animációk: https://www.ecmwf.int/en/about/media-centre/news/2024/videos-show-nature-run-greenhouse-gases-over-year

 

Az eredeti cikk az alábbi linken érhető el.