Trendek

2022-re és az azt követő évekre vonatkozóan a felülvizsgált Göteborgi Jegyzőkönyv a 2005-ös év alapul vételével minden részes fél, így Magyarország számára is új kibocsátáscsökkentési kötelezettségeket határoz meg a kén-dioxid (SO2), a nitrogén-oxidok (NOx), metántól eltérő illékony szerves vegyületek (NMVOC), az ammónia (NH3) és a 2,5µm-nél kisebb aeroszol részecskék (PM2,5) tekintetében.

Az alábbi ábrákon azt mutatjuk meg, hogy e kibocsátáscsökkentési kötelezettségek tükrében hogyan is alakultak a kibocsátások 2005 óta. Az ábrákon a vonal meredeksége jelzi a szükséges csökkentés mértékét: ha a 2023-as adatok, melyeket 2025-ben publikálunk majd, a vonal alatt lesznek, az azt jelenti, hogy Magyarszág teljesítette, amit vállalt.

Az ammónia (NH₃) kibocsátás terén aggodalomra van okunk, mivel a kötelezettségvállalás szerint 2005-höz képest 86%-ra kellett volna csökkentenünk a kibocsátást. Jelenleg azonban még mindig 95%-on állunk a 2005-ös értékhez viszonyítva. Ez azt jelzi, hogy jelentős lépésekre van szükség a kibocsátások csökkentése érdekében. Hasonlóképpen, a PM2,5 kibocsátásának csökkentése is elmarad a céloktól. A kötelezettségvállalás szerint 2005-höz képest 79%-ra kellett volna csökkentenünk a PM2,5 kibocsátást, azonban jelenleg 88%-on vagyunk. Ez a helyzet is mutatja, hogy további erőfeszítések szükségesek a levegőminőség javítása és a közegészségügyi célok elérése érdekében.

További részletek a trendekről a bal oldalt lenyíló almenükben olvashatók.