Trendek
2023-ra és az azt követő évekre vonatkozóan a felülvizsgált Göteborgi Jegyzőkönyv a 2005-ös év alapul vételével minden részes fél, így Magyarország számára is új kibocsátáscsökkentési kötelezettségeket határoz meg a kén-dioxid (SO2), a nitrogén-oxidok (NOx), metántól eltérő illékony szerves vegyületek (NMVOC), az ammónia (NH3) és a 2,5µm-nél kisebb aeroszol részecskék (PM2,5) tekintetében.
Az alábbi ábrákon azt mutatjuk meg, hogy e kibocsátáscsökkentési kötelezettségek tükrében hogyan is alakultak a kibocsátások 2005 óta. Az ábrákon a vonal meredeksége jelzi a szükséges csökkentés mértékét. Ha egy adott év kibocsátási adatai a vonal alá esnek az azt jelenti, hogy Magyarszág teljesítette, amit vállalt az aktuális évre vonatkozóan. Az ábrán feltüntetett negatív értékek azt mutatják, hogy az ország 2023-ban a vállalt határértékhez képest mennyivel jobban teljesített, vagyis ennyivel alacsonyabb volt a kibocsátása. A pozitív értékek azt jelzik, hogy a kibocsátás meghaladta a vállalást, míg a nulla azt jelenti, hogy pontosan teljesült a kötelezettség.
A korábbi évek során az ammónia (NH₃) és a PM2,5 kötelezettségvállalása maradt el a céloktól, azonban 2023-ban az országnak sikerült teljesítenie a kötelezettségvállalásait ammóniára vonatkozóan, míg a PM2,5 továbbra is problémát jelent.
További részletek a trendekről a bal oldalt lenyíló almenükben olvashatók.