Miközben Kanada nyugati részén erdőtüzek égek, füst befolyásolja a levegő minőségét Észak-Amerikában, valamint távolabb is. A kanadai erdőtüzek füstje az Atlanti-óceán északi részén át Európába is eljutott, ami ködös égboltot és naplementéket eredményezett. A Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) szorosan nyomon követi a tüzeket és azok hatásait.
Augusztusban nagy kiterjedésű erdőtüzek égtek Észak-Amerika boreális régióiban. Az augusztusi észak-amerikai tűzesetek helyszíneinek térképén látható, hogy a fő tűztevékenység Kanadában az Északnyugati Területeken zajlik, de Brit Columbia, Alberta, Saskatchewan és Manitoba is jelentős erdőtűz-tevékenységnek van kitéve.
Tüzek lokációja és sugárzási teljesítménye Észak-Amerika felett 2024 augusztusában.
Forrás: CAMS GFASv1.2
Ennek eredményeképpen az északnyugati területeken, Saskatchewanban és Manitobában, már most a legmagasabb augusztusi erdőtűz okozta szén-dioxid-kibocsátást mérték a GFAS-adatkészletben. Mindezzel hozzájárulva ahhoz, hogy Kanada augusztusi becsült összkibocsátása valamivel több mint 80 megatonna, ami megközelíti a 2023-as szintet, amikor az ország a legmagasabb augusztusi szén-dioxid-kibocsátást tapasztalta (2003 óta). Ennek eredményeképpen 2024 már most az elmúlt két évtized egyik legszélsőségesebb éve Kanada számára, és a kibocsátások tekintetében 2023 után a második helyre szorul.
Az erdőtüzek becsült összes szén-dioxid-kibocsátásának kumulatív becslése Kanada, az Északnyugati Területek, Brit Columbia és Alberta esetében, összehasonlítva a 2024-es évet (piros szaggatott vonalakkal) a 2023-as évvel (piros szaggatott vonalakkal) és a 2003-ig visszamenő összes évvel (szürke szaggatott vonalakkal). Forrás: CAMS GFASv1.2
Az erdőtüzek intenzitása és kibocsátása Kanada-szerte a nyár folyamán egyre nőtt, júliusban Brit Kolumbia és Alberta dominált az összesített adatokban. Az Északnyugati Területeken a tüzek száma és a kibocsátás augusztusban jelentősen megnőtt, miután a hónap elején a régióban hőhullám alakult ki. Az Északnyugati Területeken január 1. és augusztus 19. között az erdőtüzek által okozott szén-dioxid-kibocsátás becsült összmennyisége meghaladja a 70 megatonnát, és csak 2023 és 2014 mögött marad el a terület éves teljes tűzkibocsátását tekintve. Kanada, Brit Columbia és Alberta esetében 2024 a második helyen áll 2023 után az éves összes tűzkibocsátás tekintetében. Saskatchewanban a szén-dioxid-kibocsátást augusztusra több mint 11 megatonnára becsülik, míg Manitobában a kibocsátás jelenleg több mint 5 megatonna. Mindkét tartományban ezek a kibocsátások a legmagasabbak a CAMS augusztusi nyilvántartásában. Ontarioban az erdőtüzek okozta szén-dioxid-kibocsátást jelenleg 0,6 megatonnára becsülik, ami a harmadik legmagasabb érték a CAMS nyilvántartásában, 2021 és 2017 után.
A CAMS GFASv1.2 napi teljes tűzeseti sugárzási teljesítmény (fent) augusztus 1. óta, összehasonlítva 2024-et (piros színnel) a 2003-2023-as átlaggal (szürke színnel) és a teljes becsült szén-dioxid-kibocsátás (lent) Saskatchewan, Manitoba és Ontario esetében augusztus 1. óta. Forrás CAMS
Messzemenő légköri hatások
Az erdőtüzek hatással voltak a levegő minőségére, mind helyben, mind távolabb. A füst nagy távolságra eljutott Kanada keleti részébe és az Egyesült Államok keleti partvidékére, ami ködös égboltot eredményezett, és hozzájárult a levegőminőség romlásához a régió nagyvárosaiban. Augusztus 10-e óta a kanadai erdőtüzek füstje átvonult az Atlanti-óceán északi részén, és augusztus 17-én elérte Nyugat-Európát, ami a CAMS előrejelzésében magas aeroszol optikai mélység értékeket (AOD > 1) eredményezett. Az AOD a részecskék és aeroszolok, például a sivatagi por, vagy a kanadai erdőtüzek esetében a füst részecskéinek mérése, amelyek a Föld felszínétől a légkör tetejéig terjedő légoszlopban oszlanak el.
CAMS teljes aeroszol optikai mélység elemzések augusztus 10-től 19-ig. Forrás: CAMS
A CAMS elemzései (amelyek a modell és a legfrissebb műholdas megfigyelések kombinációját jelentik) jelentős füstszállítást mutatnak Kanada és az Atlanti-óceán északi részén augusztus 10. és 19. között, magas AOD-értékekkel, amelyek elérték Írországot és az Egyesült Királyságot, majd tovább haladtak a kontinensen Franciaországtól Skandináviáig.
A CAMS aeroszol optikai mélységének értékelése a Cork-i (Írország), Camborne-i (Egyesült Királyság), valamint a Brest-i és Arcachon-i (Franciaország) Aeronet-állomásokkal összehasonlítva 2024 augusztusában. Forrás: CAMS
A CAMS-előrejelzések és a független Aeronet mérések értékelése jó egyezést mutat az AOD-értékelések időzítése és nagysága tekintetében több helyszínen, köztük az írországi Corkban, az egyesült királyságbeli Camborne-ban, valamint a franciaországi Brestben és Arcachonban (lásd fent).
Minőségbiztosított erdőtűz-kibocsátási adatok
A CAMS rendszeres és naprakész információkat szolgáltat a világ minden táján pusztító erdőtüzek helyéről, intenzitásáról és becsült kibocsátásáról, valamint a füstszállítás és annak összetételének nyomon követéséről. Ha többet szeretne megtudni az erdőtüzek és a füst CAMS általi megfigyeléséről, látogasson el a CAMS Globális tűzmegfigyelés című oldalára.
Az eredeti cikk az alábbi linken érhető el.