Híreink
Remény az ózonréteg helyreállására? Az elmúlt évek egyik legkisebb ózonlyuka zárult be
2024-ben az ózonlyuk mérete és záródási folyamata közelebb állt az 1979–2021 közötti átlaghoz, szemben az előző évek szokatlanul nagy és tartós értékeivel. A változás a Montreali Jegyzőkönyv hosszú távú hatékonyságát és az ózonréteg lassú helyreállását tükrözheti.
Copernicus Polar Roadmap: A C3S és a CAMS adatai támogatják az arktikus politikai döntéshozatalt
A Copernicus Polar Roadmap 2024 szeptemberi indítása új eszközöket és szolgáltatásokat kínál az Északi- és Déli-sarkvidékek gyorsan változó környezeti helyzetének megfigyelésére és megértésére. A C3S és CAMS kulcsszerepet játszanak ebben, biztosítva a szükséges adatokat a politikai döntéshozatal és a klímaváltozás elleni védekezés támogatásához.
CAMS – A légszennyezés nyomon követése és előrejelzése valós időben
A Copernicus Légkör Megfigyelő Szolgáltatás (CAMS) ingyenesen elérhető globális és európai légköri előrejelzéseket és vizualizációkat kínál, amelyek segítenek nyomon követni a levegő minőségét, aeroszolok és szennyező anyagok koncentrációját. Az adatok és diagramok széleskörűen használhatók kutatók, döntéshozók és a közvélemény számára a légszennyezési események elemzésére és előrejelzésére.
A CAMS közzétette az európai levegőminőségről szóló 2023. évi időközi értékelő jelentését (IAR)
A CAMS 2023-as időközi értékelő jelentése részletesen bemutatja az európai levegőminőséget, kiemelve a rekord hőséget és annak hatását, például az ózonszennyezésre és a PM-túllépésekre. A jelentés hangsúlyozza a porviharok, különösen a Szahara sivatagból származó por szerepét is a levegőszennyezésben.
A CoCO2 projekt videói bemutatják bolygónk üvegházhatású gázciklusát
A CoCO2 projekt videósorozata bemutatja a metán, szén-monoxid és szén-dioxid légköri alakulását egy év alatt, részletes szimulációkon keresztül. A projekt célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának és eloszlásának pontosabb nyomon követése, elősegítve az antropogén hatások jobb megértését és mérését.
Az erdőtüzek hatása: Hogyan monitorozzák és számszerűsítik?
A cikk az erdőtüzek növekvő gyakoriságát és intenzitását vizsgálja, amelyet az éghajlatváltozás és szélsőséges időjárás okoz, különösen az északi és extra-trópusi területeken. A különböző mérőszámok, mint a tűz sugárzási teljesítménye (FRP) és az égett terület, segítenek a tűzök nyomon követésében és hatásainak értékelésében, miközben a CAMS és C3S rendszerek globálisan figyelik a tűztevékenységet és a kibocsátásokat.
A kanadai erdőtüzek füstje elérte Európát
A kanadai erdőtüzek füstje a nyár végén elérte Európát, jelentős légszennyezést és ködös égboltot eredményezve a kontinensen. A tüzek hatásai nemcsak a levegő minőségét rontották, hanem a szén-dioxid-kibocsátást is drámaian megnövelték, ami a legmagasabb értékekhez vezetett az utóbbi két évtizedben.
Az erdőtüzek állapota 2023-24
A „State of Wildfires 2023-24” jelentés a globális erdőtüzek növekvő gyakoriságát és súlyosságát elemzi, kiemelve az éghajlatváltozás és az emberi hatások szerepét, valamint a CAMS adatait a tűz okozta szén-dioxid-kibocsátás és levegőminőség nyomon követésére. A jelentés hangsúlyozza a tűzvédelmi stratégiák fontosságát a jövőbeli hatások mérséklésében.
A levegőben szálló por repülőgépekre gyakorolt hatásának vizsgálata
A kutatás a levegőben szálló por repülőgépekre gyakorolt hatását vizsgálta, különös figyelmet fordítva a hajtóművek károsodására a sivatagi régiókban. Javasolt megoldások, mint az éjszakai repülések és a leszállási magasságok módosítása, jelentősen csökkenthetnék a porral való szennyeződést.
A Reykjanes vulkán kén-dioxid felhője elérte Európát
Az izlandi Reykjanes-félszigeten jelentős vulkáni tevékenység zajlott ebben az évben. Tavaly december óta a hatodik kitörés augusztus 22-én történt. Ennek következtében kén-dioxid csóva indult délkelet felé, amely elérte Észak- és Nyugat-Európát. A CAMS figyelemmel kísérte a helyzetet és nyomon követte a kitörés légköri hatásait, ezt nézzük meg az alábbi cikkben.